Genel

Fan Kulübümüz 20 Yaşında

Fan Kulübümüz 20 Yaşında

MASAL GİBİ 20 YIL

7 Kasım 2019’da kulübümüzün kuruluşunun 20. Yılını kutluyoruz. Kulübün eskilerinden olarak şöyle bir düşünüyorum da şimdi artık bazılarını yapmanın imkansız olduğu neler yaşamışız neler…

Kulübümüz 7 Kasım 1999 tarihinde Amerika Birleşik Devletlerinde Elvis’in büyüdüğü kent olan Memphis’te Kemal Öznoyan tarafında kuruldu. Mütevazı bir web sitesi üzerinden yayın yapan kulübümüz kısa zamanda yüzlerce üyeye kavuşmuştu.

O ilk günlerin heyecanını ben ortasında bir yerdeyken yakalamıştım. İnternette bir Türk Elvis kulübü görmenin ne demek olduğunu ancak 1980’li ve 90’lı yıllarda yaşamış bizim kuşak bilir. Adeta uzayda hayat olan bir gezegenden sinyal almak gibi bir şeydi.

O yıllara kadar aynaya baktığım zamanlar hariç hayatımda hiç Elvis hayranı görmemiştim. Tamam yurtdışında vardı ama Türkiye’de de varmıydı? Web sitesinden Kemal’e mail attım o da beni her Cumartesi Ortaköy’de yaptıkları toplantıya davet etti.

O yıllarda Türkiye’deki Elvis hayranları olarak büyük bir bölümümüz hemen kaynaştı ve bugünlere kadar süren güçlü arkadaşlıklara dönüştü. Tabii aramızdan kopan Elvis sevgisini hep yalnız başına yaşamaya alıştığı için bir kulüp faaliyetine adapte olamayan arkadaşlarımız da oldu. Onlara da saygı duyduk.

Kulüp faaliyetlerinin en eğlenceli yanı Cumartesi toplantılarımızdı. Bir araya gelir bir Elvis filmi, konseri veya belgeseli izler, aramızda muhabbet gırgırın hesabı olmaz, Cihan gitarıyla bize Elvis şarkıları söyler, keyifli bir öğleden sonra geçirirdik. Ne günlerdi beee!

2002 yılına geldiğimizde artık kendi aramızda toplantılar yetmiyordu bir parti yapmalıydık. Maltepe’de küçük ölçekli bir deneme partisi yaptıktan sonra 2003 Ocak ayında Türkiye’nin ilk büyük Elvis partisini İstanbul’da The President Hotel’de gerçekleştirdik. Yunansitan’dan gelen Elvis hayranları ve İstanbul’da yaşayan diplomatların da katılımıyla uluslararası bir niteliği de olan o partinin tadını hiçbir organizasyonumuzdan alamadık. Hala anlatılan The President Hotel partisi efsaneye dönüştü bile. O partiye hazırlanırken Kemal’e “göreceksin bak bu partiye gelmeyenlerin ilerde hep pişman olacakları bir parti olacak” demiştim öyle de oldu.

Geçen yıllarla birlikte bir çok parti yaptık, Türkiye’deki ilk Elvis Tribute Artists yarışmasının ardından Melih, Cihan ve Arif abi gibi Elvis benzerlerini sahneye çıkarttığımız çok daha profesyonel partilere imza atarak yerli ve yabancı basında haber olmayı başardık, hatta Discovery Channel’in Elvis’le ilgili bir belgeselinde Graceland’deki Elvis Presley Enterprises yetkilileri dünyanın en etkin 3 Kulübü arasında bizi de saydı. Diğer 2 kulüp Elvis yaşarken kurulmuş şahsen Elvis’le görüşen kimselerin kurduğu kulüplerdi.

O yıllarda Türkiye’de ilk defa Elvis konferansları ve seminerleri düzenlemeye başladık. Birçok üniversitede başarılı çalışmalar yaptık.

Kendi çapımızda Arabesk/Pop bir kültürün içinde bayağı yere gelmiştik. Arkasından Radyo Nostalji’de Kemal Öznoyan ve benim hazırlayıp sunduğum sevgili Yüksel Alemdar’ın da yapımcılığını üstlendiği Timezone belgesel-müzik programlarını yapmaya başladık.

Timezone başlarken şahsen karamsardım herhalde bizim kulüp üyelerinin bir bölümü + 10 kişi daha dinler diye düşünüyordum. İlk 6 ayda program Üniversite mezunları arasında en çok dinlenen 20. program haline geldi. Tabii sonuçlara en çok ben şaşırmıştım Türkiye’de kaliteli müziğe susamış bu kadar insan olacağını tahmin etmemiştim. Program Türkçe olmasına rağmen meğer internet üzerinden Arnavutluk’tan Kazakistan’a kadar dinleniyormuş. Tabii o zamanlar yıl 2004 çevirmeli modem devrindeyiz. Radyo yönetimi de bizden hem çok memnun hem de çok şikayetçi. Ratingler, reklam gelirleri iyi ama “ne zaman bu heriflerin programı yayınlansa bunların yüzünden internetimiz çöküyor” diye şikayet ediyorlar. Neyse daha geniş bir band satın alıp sorunu çözdüler.

Nereden nereye gelmiştik.

Ama zamanla radyo da arabesk kültüre yenilerek satıldı ve bize yol göründü. Bir rüya gibi başlayıp devam eden Elvis kulübü maceramız Türkiye’de değişen kültürle birlikte maalesef zorlanmaya başlamıştı. Öncelikle parti yapacak yer bulmak sorundu. Artık insanlar eskisi kadar hevesle yaklaşmıyorlardı. Bizim tarzımıza yakın yerler birer birer kapanıyor, tarzının ne olduğunu bizim bile anlayamadığımız yerler açılıyordu.

Yine de senede 1 kere olsa bile güzel bir parti yapıyorduk. Sevgili abimiz Ersan Erdura’nın da aramıza katılması ile Elvis topluluğumuz iyice güçlenmişti ama zaman içerisinde faaliyetlerimizi minimuma düşürmemizi gerektiren gelişmeler olmaya başladı.

Elvis kültürünü Türkiye’de yaşatmak artık eskisinden daha zor. Ama biz pes etme niyetlisi değiliz.

20. Yılımızda yine eski günlere dönecek çalışmaların içerisindeyiz bunlardan ilki efsane Kafika toplantılarımıza yeniden başlamak.

Türkiye’de Elvis sevgisi ve kültürü hiç ölmeyecektir.

Biz de bunun için elimizden geleni yapmaya kararlıyız.

Nice 20 yıllara.

Kulüp Yönetimi Adına

Menderes Karaküçük

Başk. Yard.

Menderes Karaküçük

Kasım 7th, 2019

No comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir