Genel

Elvis ve Karate

Elvis ve Karate

CHUCK NORRIS ANLATIYOR…

Elvis’in karate tutkusu hepimizin malumu. Ünlü film yıldızı ve dövüş sanatları ustası Chuck Norris yakın arkadaşı Elvis Presley’in karate tutkusunu söyle anlatıyor;

Elvis de benim gibi karateyle ordudayken tanıştı. Sanılanın aksine Elvis hayatı boyunca bir çok farklı etnik kökenden karate hocalarından ders alarak çalıştı.

1959 yılında henüz Almanya’da askerken Juergen Seydel isimli bir Shokotan eğiticisiyle çalışmaya başlayan Elvis daha sonraları Japon shokotan üstadı Teugio Murakami’yle çalıştı. Daha sonra diğer dövüş sanatlarına da ilgi duymaya başladı ve Koreli Sae-Ryu Taekwon Do büyük üstadı Kang Rhee ile Taekwon Do, Amerikalı Hank Slemansky ile Chito-Ryu ve Amerikan Kenpo’nun kurucusu olan Ed Parker’dan ders almaya başladı. Ed Parker Elvis’in ölümüne kadar ki karate hocası olacaktı. Elvis, Ed Parker’la çalışırken Filipinli Dan Inosanto’dan da ders alıyordu. Inosanto aynı zamanda Bruce Lee’nin öğrencisiydi. Elvis kara kuşağını Inosanto’dan aldı. 

Elvis Ed Parker ve Dan Inosanto ile çalışmaya başladıktan sonra ki on yıldan fazla zamanı karatede aldığı kara kuşağın derecelerini arttırmak için çalıştı ve 7. dereceye kadar yükseldi. Hatta Memphis’te “The Tennessee Karate Instıtute” isimli kendi karate okulunu bile açtı. Bu okulun yöneticisi yine ünlü bir karate üstadı olan Bill Wallace’tı.

…Elvis filmlerinde ve sahne kariyerinde dövüş sanatları sevgisini de yaptığı hareketlerle gösterirdi.

Elvis’le ilk tanışmam Priscilla sayesinde oldu. Priscilla’yı işlettiğim stüdyodaki ortağım Bob Wall tanıyordu ve bizi Las Vegas Hilton’daki bir şova davet etti. Tabi sevinerek gittik. Yemekli şovda en öndeki masada Priscilla ile oturup Elvis’in müziği ve sahne hakimiyetinin tadını çıkarttık. Konserden sonra Elvis bizi oteldeki suitine davet etti. Benim Elvis’le şahsen tanışmam böyle oldu.

İlk başlarda “ben bu adamla ne konuşacağım müzik hakkında hiçbir şey bilmiyorum ki” diye düşünmüştüm sonra Elvis’in dövüş sanatları üzerine bilgisi ve adanmışlığı beni çok etkiledi. O gece sabah 4’e kadar Elvis’le dövüş sporları üzerine sohbet ettik.

Elvis son derece iyi ve yetenekli bir insandı. Sizin üzerinizde biraz konuşunca sanki onu yıllardan beri tanıyormuşsunuz gibi bir etki bırakırdı. Hala onun şarkıları ve filmlerinden hoşlanmakla birlikte manevi dünyasındaki inançlarını pek paylaşmadığını söylemeliyim.

Hayatının son dönemlerinde zannedersem Allah’ın kendisine verdiği yeteneklerden dolayı ona şükranını ifade etmek için bu yola girdi.

Elvis’in özel hayatındaki bazı olaylar tartışma konusu olsa da onun müzikal ve teatral dehası, kabiliyeti ve çekiciliği  tamamıyla tartışma götürmezdir. Dövüş sporlarında da Elvis etkileyici bir biçimde iyi, esnek ve sertti. Ama yine de ne Bruce Lee, ne ben ne de bu dünyadaki başka bir ünlü karate ustası seviyesinde değildi. Zaten bizim hiç birimiz de bırakın Elvis’i herhangi biri kadar bile şarkı söyleyecek kabiliyetimiz olduğu söylenemez.

Menderes Karaküçük

Eylül 12th, 2018

No comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir