Genel

Elvis & Nixon Filmi Üzerine

Elvis & Nixon Filmi Üzerine

Bu aralar Elvis & Nixon filmi üzerine Elvis dünyasında çok tartışmalar oluyor. Aslında bu tartışmaların temeli Elvis’le ilgili bir konuda hep ciddi prodüksiyonlar yapılacağı veya diğer insanların da bizim olduğu kadar Elvis’in anısına saygılı olacağı yanlış algısına dayanmaktadır.

Filmin daha en başında “Bu filmin bazı bölümleri uydurmadır” diye bir uyarı da olduğunu hatırlatayım.

Filmi seyretmiş birisi olarak son eleştirilerin ışında yapımcının önce ciddi bir şey yapmaya kalkıştığı ama sonra berbat edince “bu aslında bir komediydi” şeklinde açıklama yapmak zorunda kaldığı kanaatindeyim. Eğer komedi olsaydı içinde gülecek bir şey de olurdu biz de anlardık. O da yok. Bence sadece yapımcı ve oyuncular komik duruma düşmüşler.

FİLMDEKİ SAÇMALIKLAR

– Filmde Elvis sanki kendi evinde gibi Oval ofiste dolaşıp 5 yaşında çocuk gibi onu bunu elliyor ve başkana karate hareketleri eşliğinde abidik gubidik hareketler yapıyor. Gerçekte Elvis bırakın koskoca başkanı yeni tanıştığı sıradan kişilere karşı bile son derece kibar, saygılı ve ölçülü davranması ile ünlüdür. “Başkan amca bak ben karate yapabiliyorum” türünden manyaklıkları yapması düşünülemez bile. Ayrıca Başkan Nixon görüşmeden sonra “Çok utangaç ve çekingen bir adam” dediğini de belirtelim. Yani utangaç ve çekingeni oval ofiste başkana böyle şeyler yapabiliyorsa utanmaz ve arlanmaz olanları kim bilir Nixon’a neler yapmıştır? Fikir yürütmeye bile dilim varmıyor 🙂 İşin aslı görüşme filmde anlatıldığında kısa geçmiş, Elvis ve Başkan Nixon son derece nazik davranmışlar ve kibarca insan gibi konuşmuşlardır. (Beyaz Saray arşivlerinde konuşmanın kelime kelime kaydı var. Internet üzerinden talep edebiliyorsunuz)

– Filmin bir yerinde Elvis bir fanusun içinde bir taşa bakıyor Başkan Nixon “Ay taşı. Buzz Aldrin gönderdi, istersen eline alıp oynayabilirsin” diyor. Sanki ay taşı kedi yavrusu Elvis de 3 yaşında çocuk “Aaa Elvis bak ne şirin istersen kucağına alıp sevebilirsin” gibi bir diyalog. Elvis de “gerek yok Buzz Aldrin bana da bir tane gönderdi” diyor. Böyle bir konuşmanın geçmiş olma ihtimali yok. Çünkü Edwin “Buzz” Aldrin Başkan Nixon’a böyle bir taş göndermemişti. Dolayısıyla Elvis’e de göndermemişti. Aslında aya ilk inen astronotlar kimseye taş göndermemişti. Çünkü taşlar NASA’nın mülkiyetindeydi. Aydan gelen astronotlar Almanya’dan magnet getiren kayınço, Bursa’dan kestane şekeri getiren emmoğlu gibi eşe dosta dağıtacak hediyelik eşya niyetine taş toprak getirmemiştir. İşin aslı NASA her astronota hatıra olarak birer taş vermişti. Bir kaç taşı da Amerika’daki müzelere bağışlamışlardı ama şahıslara hediye edilen bir taş bulunmamaktadır.

– Elvis Washington’a giderken havaalanında birkaç Elvis taklitçisine rastlar. Adamlar Elvis’in meşhur jumpsuitelerinin benzerini giymiştir. Bir kere 1970 yılında ortada daha Elvis taklitçiliği diye bir sektör yok. Cola otomatı gibi her havaalanındaki bekleme salonunda nöbetçi bir kaç tane Elvis Impersonator bulunmuyor (Hala da yok) Çünkü gerçeği zaten piyasada. Ayrıca bugün bile Elvis taklitçileri kostümleri ile uçağa binip ortalıklarda gezmezler. O elbiseler son derece pahalıdır ve gözleri gibi bakarlar.

Anlayacağınız film saçmaladıkça saçmalamış. Yazımı Elvis’in Beyaz Saray ziyaretinde yanında bulunan korumalarının lideri Jerry Schling’in film hakkındaki yorumu ile bitirmek istiyorum “It’s been a Docu-comedy” yani belgesel komedi olmuş.

Ciddiye almayın. Kafaya takmayın.
Eğer cidden ne olduğunu öğrenmek isterseniz Elvis hakkında yazılmış en doğru biyografi olan Peter Guralnick’in “Careless Love” isimli kitabından okuyabilirsiniz.
Veya isterseniz ben bir ara size özetlerim.

FİLMDE BAHSEDİLMEYENLER

– Elvis Oval ofise üzerinde takım elbise ve kravat olmadan girmiştir. Beyaz saray tarihinde bu ayrıcalık sadece Elvis’e tanınmıştır.
– Elvis Oval Ofise kadar elinde silahla giden ilk ve tek insandır. Bugüne kadar başka kimseye böyle bir ayrıcalık tanınmamıştır. Elvis Nixon’a çok kıymetli bir Colt tabanca hediye etmiştir. Silaha girişte el konulup daha sonra başkana teslim edilmiştir. Resimde gördüğünüz silah 2. Dünya savaşından kalma bir Colt .45’tir. Bir benzerini de aynı tarihlerde 2. Dünya Savaşı Generali Omar Bradley’e hediye etmiştir.
– Elvis’le Nixon gençlerin uyuşturucu kullanmasının önüne geçmek için birlikte bir TV showu ve müzikal yapmayı ve bir albüm çıkarmayı konuşmuşlardır. Albüme “Get Hig On Life” ismini vermeyi de oval ofiste kararlaştırmışlardır. Bu projelerin hiç biri gerçekleşmemiştir.
(Kaynaklar: U.S. National Archives)

Menderes Karaküçük

Ağustos 27th, 2018

No comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir