Genel

’69 Vegas ve Komik Anılar

’69 Vegas ve Komik Anılar

Elvis’in 31 Temmuz 1969’da International Hotel’de başlayan Las Vegas macerası aslında 1968’de TV’de yayınlanan “Comeback Special’ın” devamıydı. Yıllardır konsere çıkmayan ve artık gittikçe saçmalaşmaya başlayan film kariyerini bitiren Elvis, asıl mesleğine dönüşün sinyallerini ’68 Comeback Special ile vermşti. Hem de Rock müziğinde bir devrimle birlikte.

Daha provaların ilk gününde yapımcı Steve Binder, NBC televizyonunun rock’n roll hakkında hiç bir fikri olmayan senfoni orkestrasını da stüdyoya getirmişti. Elvis’in yakın arkadaşları orkestrayı görünce kahkahalara boğulmuş “Hey Steve Elvis bunları görürse çok kızar sen en iyisi bunları Elvis gelmeden yok et adamım” demişlerdi. Steve Binder “Bunu gelince Elvis bana kendisi söylesin o zaman gönderirim demişti” Elvis geldi ve kızmadı. “İlginç olabilir denemekten bir şey olmaz”dedi.

Denediler.

Elvis sonuçtan öyle memnun kaldı ki o günden sonra ölene kadar sahneye senfoni orkestrası eşliğinde çıktı.
1969 yılına gelindiğinde aslen Maraş Ermenisi olan ve sonraki yıllarda yapacağı dalaverelerle adından sıkça söz ettirecek olan yatırımcı Kirk Kirkorian, Las Vegas’ta 1512 odası ile dünyanın en büyük oteli olacak olan The Internatonal Hotel’i inşa ediyordu.

Açılış için o günlerin en popüler şarkıcılarından Barbra Streisand ile anlaşmışlardı. Otelin müdürü Kirk Kirkorian’a oteli Elvis’le açmalarının daha iyi olacağını empoze ediyordu. Kirk Kirkorian’ın Elvis hakkında bir bilgisi olmadığı gibi rock’n roll müziğinden de hiç hoşlanmıyordu. Ama ısrarlara dayanamayıp kabul etti. Ufak bir sorun vardı Barbra Streisand ile zaten anlaşılmıştı. Sahneye kim önce çıkacaktı? Otelin açılışı yaklaştığında Elvis’in menajeri “Colonel” Tom Parker otelin zamanında yetişemeyeceğini anladı. Elvis’in eksik bir şekilde olan ve içinde inşaat devam eden bir otelde sahneye çıkmasındansa 1 ay sonra sahneye çıkmasının daha iyi olacağına karar verdi ve Streisand’ı kastederek “Bırakın o kız önce çıksın” dedi.

Elvis, inşaat sırasında bizzat oteli ziyaret etti ve Kirkorian’la tanıştı. Nedense ikili ilk görüşte birbirinden hiç hoşlanmadı ama artık anlaşma yapılmıştı geri dönemezlerdi. İstemeye istemeye Elvis söz verildiği gibi 31 Temmuz 1969’da sahneye çıktı. Tabii senfoni orkestrası ile. Barbra Streisand’ın programı pek başarılı olamamış, beklenen ilgiyi görmemişti. Elvis de aynı korku ile sahneye çıkacaktı.

GIRGIR BAŞLIYOR…

Daha ilk konsere başlamadan Elvis ve Kirkorian arasında her geçen gün yerine bir yenisinin ekleneceği çatışmalardan ilki gerçekleşti.

Elvis’in her konser için 5 kişilik ücretsiz yeri vardı ve bazı arkadaşlarını zaten davet etmişti. Tam o günlerde çok sevdiği arkadaşı ünlü rock’n roll efsanesi Fats Domino, Elvis’i arayarak Las Vegas’ta olduğunu ve konsere gelmek istediğini söyledi. Elvis, Kirkorian’dan, Fats Domino için 1 bilet daha istedi. Kirkorian son derece kaba bir şekilde Elvis’i tersledi ve “Burada iş yapıyoruz oyun oynamıyoruz. Anlaşmada yazan maddelere sonuna kadar uyacaksın. Eğer canın ilave birini daha davet etmek istiyorsa gişeye gidip paranla bir bilet alır ve canın kime istiyorsa ona verirsin” dedi.

Elvis buna çok fena bozulduysa da bir arkadaşını gişeye gönderip parayla bir bilet daha alarak Fats Domino’ya gönderdi. Elvis böylece dünya tarihinde kendi konserine parayla bilet alan ilk sanatçı da oluyordu. 2018 yılı itibarı ile de hala bu konuda tek örnek olmayı da sürdürüyor.

MELEK HEYKELİ DAVASI

Elvis tabi ki Kirkorian’ın yaptığı terbiyesizliği yanına koymayacaktı. En can alıcı yerden vurdu. Kirk Kirkorian’ın melek resim ve heykellerine tutkusu vardı. The International Hotel’in lobiye inen merdivenlerinin başına koymak için ünlü bir heykel sanatçısına 100 bin dolara mermerden bir melek heykeli sipariş vermişti.

Elvis, Kirkorian’ın bu melek heykelini çok sevdiğini biliyordu. Bir gün hırdavatçıdan aldırdığı bir kutu yeşil boya ve fırça ile gece kimse yokken lobiye sızıp kimse görmeden heykeli yeşile boyadı. Kirkorian görünce çıldırdı. Polisi arayıp şikayetçi oldu polis kimin yaptığını çözemeyince Kirkorian dedektif tuttu. Heykeli kurtarmak için her yolu denediler ama mermer yeşil boyayı emmişti. Heykel İngiltere’deki British Museum’a gönderilip oradaki uzmanların heykeli eski haline getirmesi için 100 bin dolar daha harcadı ama onlar da kurtaramadılar. Dedektiflere verdiği 25 bin dolar da cabası. Sonunda heykel depoya kaldırıldı ve Kirkorian aynı heykelden bir tane daha sipariş verip bu sefer evine koydurdu. Sonuçta Elvis’e aldırdığı biletten kazandığı paraya karşılık 325 bin dolar zarar etti.

Elvis daha ilk geceden Kirkorian’dan hiç hoşlanmadığını seyirciye beyan edip “Bu oteli yaptıran Kirkorian mı Kerkorian mı adı her ne haltsa işte” diye konuşup Kirkorian’ı çıldırtmaya devam etti. Hemen her gece Kirkorian’la ilgili bir espri yapıp makarsını geçiyor ve Kirkorian’ı çıldırtıyordu.

Yine de Kirkorian bu işten müthiş bir servet kazandı günde 4200 seyirci ile 30 gün boyunca 126 bin bilet satan otel sayesinde Las Vegas otelleri %90’ın üzerinde doluluğa çıktı. Elvis’in seyirci rekoru ertesi sene kendisi tarafından kırılıncaya kadar bu bir dünya rekoruydu. 2. rekor %98 doluluk ve 137 bin seyirci ile bu güne kadar kırılamadı. Otelde konaklayanlara ilaveten haftada 117 bin kişi de otel dışından geliyordu. Otelcilik dünyasında bunun yanına bile yaklaşılabilen bir rekor hiç gerçekleşmedi. Elvis bu rekorunu 1976 senesine kadar her sene yeniden kırdı.

KIRKORIAN AKILLANMAYINCA

Elvis’in menajeri Kirkorian’la 2 senelik anlaşma yapmıştı. Elvis’in ertesi sene de 30 gün arka arkaya sahneye çıkması gerekiyordu. Fakat Elvis’in başka bir planı vardı. Tom Jones ile Hawaii’de tatile gideceklerdi. Elvis, tatile en yakın arkadaşlarından birisi olan Tom Jones’la birlikte gitmeyi seviyordu. Ve çoktan Hawaii’ye gitmişlerdi. İki kafadar tatili 1 hafta daha uzatmaya karar verince Elvis ve Kirkorian bir daha birbirine girdi. Elvis 1 hafta daha tatil yapıp Las Vegas showlarına 1 hafta geç başlamayı ama karşılığında 2 hafta fazladan ücretsiz konser vermeyi teklif etti.
Kirkorian yine “burada iş yapıyoruz tiradını” okuyunca Elvis, Tom Jones’u Hawaii’de bırakıp Vegas’a dönmek zorunda kaldı. Tabii bunun intikamı da alınmayacak değildi.

2. MELEK MUHARREBESİ

Kirkorian’ın melek takıntısını anlatmıştık. Kirkorian oteli yaptırırken ünlü bir ressamla anlaşıp Elvis’in de konser verdiği salonun kubbesine çepeçevre melek resimleri yaptırmıştı. Elvis yine hırdavatçıdan birkaç kutu yeşil boya ve fırça aldırdı. Bir gece otelin teknik bölümlerinin de bulunduğu arka alanlarda keşfe çıktı. Elvis 1958’de yaşadığı otel lobisinde elbisesinden hatıra parça koparmak isteyen genç kızların saldırısında ayağında donla ortada kaldığı ve hayati tehlike atlattığı olaydan beri hiç bir otelin ön kapısını ve misafir asansörlerini kullanamıyor hep personel girişlerinden girip personel ve yük asansörlerini kullanıyordu. Bu yüzden Elvis’in hep arka alanlarda serbest dolaşmasına alışık olan personel bunda bir gariplik sezmedi.

Elvis keşif gezisinde aradığı şeyi yani merdiveni bulup gizlice kimsenin olmadığı konser salonuna getirdi ve yeşil boya ile meleklerin üzerini gelişi güzel boyayıp berbat etti. Vegas polisi ve özel dedektifler yine çaresiz kaldı. Kirkorian çıldırdı. Elvis keyiften dört köşe oldu. Melek resimleri sonunda yeniden yaptırıldı ama Elvis konserlerini rezil bir tavanın altında verdi. Keyfine diyecek yoktu. 2. Melek Muharrebesi Kirkorian’a yarım milyon dolara patladı.

Elvis sonraki yıllarda otel Hilton grubuna satıldıktan sonra aynı otelde efsane konser serilerine devam etti. Ve bir gece seyirciye yaptıklarını itiraf edip bayağı bir eğlendi. Kirkorian Elvis’e hiç bir şey yapamadı. Kirkorian The International Hotel’i Hilton grubuna satarken “nasıl olsa artık bir işlerine yaramaz” diye International Hotel’in isim hakkını ve içinde her şeyi de birlikte sattı. Elvis’in International Hotel’de verdiği konserlerin ses ve görüntü hakları da farkında olmadan bedavadan Hilton grubuna geçti. Bu konserlerin plak satışları daha Elvis yaşarken 1 milyarı geçti. Konserlerin görüntülerinden “That’s The Way It Is” simli bir sinema versiyonunu ise 2 Milyar seyirci seyretti. Hala CD, satışları yüzmilyonlar seviyesinde olan konser serilerinden Kirkorian tek kuruş bile alamazken sadece görüntü haklarını elinde tutan Kirkorian’a ait MGM’den para kazanabildi. Onu da Hilton grubu, RCA ve Elvis Presley Enterprises ile bölüşmek zorunda kaldı. CD satışlarının geliri ise Hilton, RCA, Sony-BMG ve Elvis Presley Enterprises arasında bölüştürülmeye devam ediyor. Kirkorian ve mirasçıları avuçlarını yalamak zorunda kalıyor.

Kirkorian’ın öldüğü 2015 senesine kadar ismi bir çok skandala karıştı. ASALA’nın en büyük finansörü olup birçok  diplomatımızın kanını ellerine bulaştırdı. Yaptığı borsa sahtekarlıkları ile MGM film şirketini ele geçirdi. Las Vegas’taki otelleirn %51’inin sahibi oldu. Özellikle otomotiv sektörünü ele geçirmek için yaptığı borsa oyunları ile Chrysler, Daimler Benz ve Renault grubuna kabuslar yaşattı. 3 grup da milyarlarca dolar zarara uğrayarak yakasını Kirkorian’dan zor kurtardı. En son General Motors hisseleri üzerinde oynadığı yasa dışı oyunlarla yakayı ele verdi. Bir daha konuşmalarında “General” ve “Motors” kelimelerini aynı cümlenin içinde kullanması yasaklandı. 8 Milyar dolar para cezasına çarptırıldı. General Motors iflasın eşiğinden zor döndü.

Amerikan savcıları artık yaptığı her işi denetim altına almaya ve Kirkorian’a nefes aldırmamaya başlamıştı. Özellikle General Motors Kirkorian’dan intikam almak için çok uğraştı ve sonuçta Kirkorian servetinin yarıdan çoğunu kaybetti. 4 Milyar dolarlık GM hisselerine el konulup General Motors’a iade edildi. Artık eski filmlerini çeviremediği için de çok yaşamadı. Bir kaç ay sonra 98 yaşında öldü. 98 yıllık şaibeli hayatında 2 kere Elvis, 1 kere de General Motors Kirkorian’a dersini vermeyi başardı.

Menderes Karaküçük

Ağustos 25th, 2018

One comment

One Comment

  1. Nush ile uslanmayana etmeli tektir. Tektir ile uslanmayanın hakkı kötektir. Tevfik Fikret. (Namık Kemal)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir