Genel

Fan Kulübümüz Nasıl Kuruldu?

Fan Kulübümüz Nasıl Kuruldu?

Merhaba Arkadaşlar,

Sizlere bu bölümde fan kulübümüzün tarihçesi hakkında genel bir bilgi vermek istiyorum. Fan kulüp fikri nereden çıktı Nasıl kurulduk ve bu günlere nasıl geldik vs…

Benim Elvis ile tanışmam 1984 yılının yaz aylarına rastlar, hiç unutmam ilk dinlediğim şarkı “I Got A Woman” 74 versiyonu idi. Parçayı duyduğum anda daha önce hissetmediğim çok farklı duygulara sahip olmuştum sanki, Elvis yalnız bana söylüyormuşcasına etkilenmiştim. Hani bazı duygular vardır ya hiç bir zaman anlatamassınız yalnızca yaşamanız gerekir işte öyle bir şey ama ne demek istediğimi sizler çok iyi anlıyor olmalısınız öyle veya böyle hepimizin tek bir noktada birleştiğide Elvis değil mi zaten ?

O günler şimdiki gibi değildi elbette, bırakın Kral’ın albümlerini veya filmlerini bulmayı eski püskü artık yazıları bile okunamayacak hale gelmiş gazetelerde Elvis ile ilgili küçücük bir yazı veya resim bulduğum zaman dünyalar benim olurdu. En azından haftada 2 defa Beyazıt’taki Sahaflar Çarşısı’na gider bütün harçlığımı Elvis ile alakalı gazete ve dergilere yatırırdım. Bilmediğim bir şarkısını dinlediğim zaman onu koleksiyonuma katmak için uzaklık veya mekan gözetmeksizin oraya gider ona sahip olmak isterdim. Ne güzel günlerdi o günler , kimseyi kınamak için söylemiyorum ama son yıllardaki gözlemlerime dayanarak şunu söylemeliyimki yeni Elvis hayranları bu bahsettiğim duygulardan çok uzaklar malesef bu da onların suçu değil aslında, günümüz teknolojisi ve imkanlar o kadar uçsuz bucaksız ki aradığınız herşeyi internet ortamında bulabiliyorsunuz. Sonuçta elde ettiğiniz en ufak materyalden bile mutlu olma zevkini tatma şansınız hemen hemen yok gibi.

Yıllar geçtikçe benim Elvis’e olan düşkünlüğüm daha da fazlalaştı ,artık günde 2-3 saat Kral’ı dinlemeden yatağa girmiyordum. Yavaş yavaş o benim hayat tarzım olmuştu diyebilirim. Burada sakın bir yanlış anlaşıma olmasın hiç bir zaman bilerek Elvis’i taklit etmek istemedim ama ne varki gençlik yıllarının heyecanı ve toplumda kendimizi gösterme duyguları belkide bilinçsizce benimde onun gibi durmama , saçımı taramama neden olmuş olabilir nitekim bunu eski resimlerime baktığım zaman çok açıkça görebiliyorum. Yeni fanlara tavsiyem hiç bir zaman kendi benliklerini unutmamaları ve taklitçiliğe özenmemeleridir. Zaten bu tür davranışlara fan kulüp olarak karşıyız.

Çoğu zamanlar toplumdan dışlandığımı sanki uzaydan gelmişçesine arkadaşlarımdan ve çeveremden soyutlandığımı pek hoş da olmasa belirtmek isterim.Bu tabii ki toplumumuzun geri kalmışlığından başka birşey değil. Eminim ki sizlerin etrafında da bu tip insanlar vardır “Yahu bu adamda ne buluyorsun ölmüş gitmiş, 40 yıl öncesi müzikleri dinleyip ne yapacaksın” diyenler bir hayli fazla olsa gerek. Bu insanlara hiç kulak asmayın bu tip konuşmalar onların ne denli cahil olduklarının bir kanıtı olduğunu unutmayın.

Neyse isterseniz fan kulubümüz tarihçesine geri dönelim.

Tarihler 1988 yılını gösterdiğinde eğitimimi yurt dışında sürdürmeye karar verdim. Önümde iki seçenek vardı bunlardan birincisi İtalya ki İç mimari öğrenmek için bugünde söyliyebilirim en iyi okulların bulunduğu ülkedir. İkinci seçeneğim ise Amerika Birleşik Devletleri’ydi. Tanıdığım hiç kimsenin bulunmadığı ABD’de Elvis’ten başka hiç kimsem yoktu. Ama Graceland’ı görmek, Elvis’in yaşadığı ve konser verdiği bu topraklarda bulunmak benim için olması gerekendi. 

Nitekim 1989’un Mart ayında eğitimi tamamlamak için Amerika’ya gittim. 12 yıl kaldığım bu ülkede 2 defa Graceland’ı ziyaret etme şansına sahip oldum. Bunun için kendimi çok şanslı olarak görüyorum. Türkiye’ye kesin dönüş yapmadan önce gördüm ki hemen hemen bütün dünya ülkelerinde Elvis fan kulüpleri açılmış. “Neden Türkiye’de de böyle bir kulüp kurulmasın, tüm Elvis sevenler bir araya gelip bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de Elvis sevgisini ve anısını yaşatmak için bir çatı altında toplanmasın” fikrinden yola çıkarak 1998 de resmen Graceland’a başvurdum. Gerekli formları doldurup şartlara uygunluk sağladıktan sonra Graceland’ın açıklaması artık “Elvis is in İstanbul Now”un resmi ve izinli bir fan kulüp olmasını bana yazı ile bildirmeleri olmuştur. Bu belge ile onurlandırmanın tarihi ise 7 Kasım 1999’dur.

O tarihten bu güne dek çok yol kat ettik, inanın bu hiçde kolay olmadı çok çalıştık hiç kimseye taviz vermedik kimseye de vermeye niyetimiz yok. Bizler var oldukça bu kulüpte vaar olacaktır. Hepinize bu yazıyı okuduğunuz için çok teşekkür ederim.

Kemal Öznoyan

Elvis is in İstanbul Now Fan Kulüp Başkanı

Kemal Öznoyan

Mart 12th, 2018

No comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir