Basında Biz

Milliyet Cumartesi / Yiğit Karaahmet / 14 Aralık 2002 Cumartesi

Milliyet Cumartesi / Yiğit Karaahmet / 14 Aralık 2002 Cumartesi

Kraldan Çok Kralcılar!

Rock’n’roll’un efsanevi ismi Elvis Presley’in 68’inci doğum günü 8 Ocak 2003’te tüm dünyada kutlanacak. Kral’ın Türkiye’deki hayranları da boş durmadı ve onun anısına büyük bir parti vermek için kolları sıvadı

Elvis Presley yaşıyor! Rock’n’roll müziğine damgasını vuran Elvis, 1977 yılında öldüğü halde özellikle Amerika’da onun yaşadığına, kılık değiştirerek dolaştığına inanan pek çok insan var. Ya Türkiye’de? Henüz bu kadar ileri giden fanatikleri yok ama anısını yaşatmak isteyen çok. Tıpkı Elvis Fan Club’ın Türkiye şubesinin üyeleri gibi. Elvis Fan Club’ın Türkiye şubesi “Elvis is in İstanbul Now” Elvis’i anmak ve onunla ilgili etkinlikler düzenlemek için 1999 yılında kuruldu. Grup şu sıralar Elvis’in 68’inci doğum günü olan 8 Ocak için bir parti vermeye hazırlanıyor. Ancak o gün çarşambaya denk geldiğinden, katılımın yüksek olması için parti 11 Ocak 2003 Cumartesi akşamı Beyazıt’taki The President Hotel’de verilecek.

Kulübün kurucusu ve başkanı Kemal Öznoyan’ın. evi bir müzeden farksız. Bir odası tamamen sanatçının plak, poster ve afişleriyle dolu. Kulüp üyeleri içinse “Kral” diye andıkları Elvis bir tutku.

“Elvis is in İstanbul Now” nasıl kuruldu?
Kemal Öznoyan: Ben 1999’da kulübü kurduğum zaman Amerika’daydım. Hiç üyesi de yoktu. Bir süre sonra internet sitesini açtım, bu da üyelerin gelmesini sağladı. Haftalık genel buluşmalarımız var. Hep beraber toplanıyor, Elvis’in konserlerini seyrediyoruz.

Peki adına bir kulüp kuracak kadar büyük Elvis hayranlığınız nereden geliyor?
K.Ö.: 36 yaşındayım ve 26 yıldan beri Elvis dinliyorum. Buradaki üyelerin her biri de en az 10 yıldır dinliyor. Zaten bizim yaş grubumuz 35-40 arası.
Emrah Çoruh: Hepimizin Elvis’le ilgili ayrı bir öyküsü var. Mesela ben 21 yıldır sıkı bir Elvis takipçisiyim.

8 Ocak 2003 Elvis’in 68’inci doğum günü. Ve siz o gece için, 11 Aralık akşamı bir parti düzenleyeceksiniz. Neler olacak bu partide?
K.Ö.: Bu organizasyonun en büyük özelliği, çeşitli ülkelerden Elvis hayranlarının gelecek olması. Özellikle de Yunanistan fan kulübünün… Belki de politikacıların yapamadığını yaparız.

Yunanistan’la nasıl bağlantıya geçtiniz?
Menderes Karaküçük: Yunanistan’la bağlantıya geçme fikri her şeyden önce Elvis’ten aldığımız ilhamla gerçekleşti. Çünkü Elvis’in unutulmaz şarkısı “If I Can Dream” barış mesajları verir. Biz de böyle bir gece düzenlersek Elvis’e en büyük hediyeyi vermiş oluruz diye düşündük. Yunanistan’daki kulüple temas kurduk ve onlar da kabul ettiler.

Kimler katılacak Yunanistan’dan?
M.K.: Oradan bir grup Elvis hayranı İstanbul’a gelecek. Çok heyecan verici çünkü dünyada ilk defa iki ülkenin Elvis hayranları parti için buluşacak.
K.Ö.: Dünyada Elvis’in doğum ve ölüm yıldönümlerinde çeşitli organizasyonlar gerçekleştiriliyor. Ama bu tür mesaj veren yapılmadı hiç. Dünyada Elvis için düzenlenen geceler çok kalabalık oluyor. Mesela evi Graceland, Amerika’da Beyaz Saray’dan sonra en çok ziyaret edilen ikinci yer.

Gece için neler hazırladınız?
Burak Türkmen: En iyi performansları üretmeye çalıştık. Katılımcıların illa ki Elvis’i ya da 70’li yılların müziklerini sevmeleri gerekmez. Belli bir dönem Türkiye’de müziğe damgasını vuran ve Elvis’ten etkilenen sanatçılarımız var, biliyorsunuz. Onların gelmesini bekliyoruz.

72 yaşındaki Sevim teyze koyu bir Elvis fanatiği Sevim Olcayurt

Ne kadar zamandır Elvis dinliyorsunuz?
60’lı yıllardan beri dinliyorum ama 1987 yılından beri fanatiğiyim.

Neden bu kadar çok seviyorsunuz Elvis’i?
Sesini ve şarkılarını çok seviyorum. Dinlerken çok duygulanıyorum. Onun her şarkısı, her hareketi, hayatıyla ilgili her şey çok ilgilendiriyor beni.

Elvis yaşarken onu hiç gördünüz mü?
Hayır, çünkü televizyon 1972’den sonra geldi buraya. O hayattayken onu televizyonda hiç göremedim. Ama radyolardan dinliyordum.

Bu fan kulübe nasıl üye oldunuz?
İnternetten haberimiz oldu. Benim oğlum Burak da bu grupta. Kendisi başvururken benim adıma da başvurmuş. Tabii yaşımı falan yazınca enteresan geldi herhalde onlara.

Oğlunuzla aynı şarkıcıyı dinlemek nasıl bir duygu?
Çok güzel. Beraber bir şeyler yapabiliyoruz. Mesela albümlerini, resimlerini, kitaplarını topluyoruz.

“Elvis bizi görseydi Türkiye’ye kesin gelirdi?

Fan kulübün toplam kaç üyesi var şu anda?
Erdinç Aslantaş: 1500-2 bin üye var. Yaş ortalaması 35-40 arasında. Ama 17 yaşında da, 72 yaşında da üyemiz var.
E.Ç.: Elvis’i herkes seviyor sonuçta. Ama biraz önce bahsettiğimiz yaş ortalamasının 35 olmasının sebebi, o bilgi birikiminin o yaş grubunda daha çok oluşmuş olması.

Sizce, Elvis yaşasaydı Türkiye’ye gelir miydi?
K.Ö: Evet, çalışmalarımızı görmüş olsaydı gelirdi. Şimdi bile Elvis’in sağlığında kullandığı orkestra konserler vermeye devam ediyor. Onları getirmeyi düşünüyoruz.

“Sadece Elvis ve Zeki Müren seviyorum”
19 yaşındaki Cihan May, Elvis’in doğum günü partisinde onun kostümleriyle sahneye çıkacak ve Kral’ın şarkılarını söyleyecek

Daha önce hiç Elvis kostümüyle sahneye çıktınız mı?
Evet, Elvis’in ölüm yıldönümü olan 16 Ağustos’ta yine İstanbul’da çıktım. O gece 12-13 şarkı söyledim.

Kıyafetler nasıl hazırlandı? Dikildi mi yoksa hazır mı?
Kemal beyin elinde zaten birçok Elvis fotoğrafı vardı. O fotoğraflara bakılıp dışarıdan bir terziye diktirildi. Orijinaline benzetilmeye çalışıldı ama tabii aynı olmuyor. 8 Ocak’taki gece için bir kıyafet daha hazırlanıyor. O da kırmızı renk ağırlıklı olacak. Bütün bu kıyafetlerin masrafını kulüp ödüyor.

Sizin için Elvis’in önemi nedir?
Benim ona hayranlığım, onu bir defa dinlemekle başladı. İlk dinlediğim Elvis şarkısı “Teddy Bear” idi. O günden beri tutkunu oldum. Çok hoşuma gitti.

Müzik eğitiminiz var mı?
12 yaşımdan beri gitar çalıyorum. Nota bilmiyorum, eğitimini de almadım ama iyi olduğumu düşünüyorum. Elvis de gitar konusunda oldukça iyi.

Elvis Presley’den başka sevdiğiniz bir şarkıcı var mı?
Bir de Zeki Müren’i severim. Birbirlerine uymuyorlar ama bence ikisi de çok büyük sanatçı. Müzik alanında çok iyiler.

Milliyet Cumartesi / Yiğit Karaahmet / 14 Aralık 2002 Cumartesi

Yüksel Alemdar

Aralık 14th, 2002

No comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir