Basında Biz

Milliyet Pazar / Mefaret AKTAŞ / 14 Ocak 2001 Pazar

Milliyet Pazar / Mefaret AKTAŞ / 14 Ocak 2001 Pazar

Elvis buraya!

 

8 Ocak’ta tüm dünyada kutlanan doğum gününde Türk hayranları da Elvis’e saygılarını sunuyorlar.”Elvis Şimdi İstanbul’da” adlı fan kulüp, internet sitesi ve Elvis belgeselinin ardından şimdi de “Elvis-The Concert” turnesini İstanbul’a getirmeye çalışıyor.

     En popüler “Kral” Elvis Presley geçen yıl milenyum vesilesiyle yapılan türlü anketten “yüzyılın en önemli kültürel aktörü” ya da “en büyük müzisyeni” gibi sıfatlarla galip çıkınca fanatikleri heyecanlanarak 2000 yılını “Elvis Festivali” olarak kutlama kararı almışlardı.
Yıl boyunca dünyanın çeşitli yerlerinde Elvis anıldı, onunla ilgili programlar ve konserler düzenlendi. Hayranları Elvis’in 8 Ocak’ta kutlanan 66. doğum gününde de boş durmadılar. Krallarını Graceland’deki mezarı başında ziyaret ettiler. Uluslararası büyük televizyonların hemen tamamı Elvis programları hazırladılar.
Artık Türkiye’de de fanatik Elvis hayranlarını tatmin edecek bir organizasyon var. Önce internette http://www.elvisisinistanbul.com adresinden yayına geçen, ardından da 1999’un sonunda Türkiye’nin tek Elvis Presley fan kulübü olan organizasyon İstanbul’da 50, tüm Türkiye’de ise 300 civarında üyeye sahip. 35 yaşındaki Elvis hayranı Kemal Öznoyan’ın kurduğu “Elvis is in Istanbul Now” adlı fan kulüp ve site Elvis’le ilgili hemen her bilgiye ulaşabileceğiniz ciddi bir kaynak…
Dergi de çıkarıyorlar
Özellikle site, Elvis Presley Şirketler Grubu ve Graceland tarafından tanınmış tek yerli Elvis sitesi. Ve Kral’a ithaf edilmiş tüm siteler arasında genellikle en çok hit alan ilk beş arasına girmeyi başarıyor. Site, ziyaretçilerini Elvis’in hayatı ve kariyeriyle ilgili konularda aydınlatırken Türkiye’nin tanıtımını da yapıyor. Kral’ın bir İstanbul silueti üzerine kolajlanmış fotoğrafıyla açılıyor ve arşivdeki tüm fotoğrafların altında fon olarak İstanbul manzaraları kullanılmış. Tabii resimleri büyüttüğünüzde bu fonu kaldırabiliyorsunuz.
Elvis is in Istanbul Now, “Biz Elvis’i çok seviyoruz” deyip oturan bir kulüp değil. Zira kurucusu Kemal Öznoyan kendi çabaları ve fan kulübün desteğiyle bir Elvis belgeseli bile hazırlamış. Belgeselin dünyada bir sanatçı hakkında, fan kulübü tarafından hazırlanan ve televizyonda yayınlanan ilk belgesel olduğunu söylüyor. Kulüp ayrıca şu sıralarda aynı adlı fanzini çıkarmak üzere. Dergi tüm dünyadaki Elvis sitelerine gönderilecek. Graceland tarafından ABD’de dağıtımı da sağlanacak.
Fan kulübün yeni hedefi ise dev “Elvis-The Concert” turnesini İstanbul’a getirmek. Her yıl dünyayı dolaşan “Elvis-The Concert” konserleri Kral’ın dev bir video ekranından, sahnede çalan 16 parçalık orkestraya ve bizzat zamanında kendisiyle çalan müzisyen dostlarına katılmasıyla gerçekleşiyor. “Yıldızı Artık Yaşamayan İlk Canlı Konser Turnesi” olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren bu turneyi İstanbul’a getirmek oldukça pahalı bir organizasyon olacağından kulüp şimdi sponsor peşinde

“Memphis’e Son Tren”
     Türkiye’de bile Elvis belgeseli yapılır da Hollywood da “pop kültürün Kral’ı” hakkında görkemli bir film çekmez mi? Fox 2000 stüdyoları bugünlerde rock tarihçisi Peter Guralnick’in yazdığı ve Elvis hakkında yazılan en başarılı biyografi kabul edilen “Last Train To Memphis / Memphis’e Son Tren”i beyazperdeye uyarlamaya hazırlanıyor.
Filmin senaryosu “Fight Club”ın da senaristi olan Jim Uhls tarafından yazıldı bile.
“Last Train To Mempis” Kral’ı doğumundan 1958’de orduya katılıp Almanya’ya gidene kadar yani ilk günlerinde izliyor, ölümüyle ilgilenmiyor. Zira ne senarist ne de yapımcılar onu beyazperdede 42 yaşında, sağlık problemleriyle boğuşan şişman bir “junkie” olarak görmek istemiyorlar.
Yönetmen olarak Stephen Frears ve Mike Newell’ın adları geçse de şu anda filmi kimin çekeceği belli değil. Elvis’i kimin oynayacağı konusunda ise kimsenin bir fikri yok. Şimdiye dek yalnızca Leonardo DiCaprio ve “Amerikan Güzeli”nin genç yıdızı Wes Bentley seçmelere katıldıklarını açıkladılar. İlginç olan ise böyle dev bir periyod filminin 20-30 milyon dolar gibi küçük bir bütçeyle çekilmesi. Çünkü film birçok ihtişamlı konser sahnesi içeriyor ve filmde kullanılacak Elvis parçalarının telifleri oldukça yüksek…
Yazar Lester Bangs’in popülerliğini “Bu dünya bir daha hiçbir şey hakkında, Elvis konusunda olduğu kadar hemfikir olmayacak” diyerek tanımladığı Elvis Aron Presley 16 Ağustos 1977’de öldü. Onun bugüne dek, popülerliğinden hiçbir şey kaybetmeden “Kral” kalmasını sağlayan, ırklar ve sosyal sınıflar arasındaki sınırı müziğiyle ortadan kaldırmasıydı. O dönemde horlanan siyahlara ve gençlere verdiği -ve de onlardan aldığı ilhamdı. Elvis kuşaklar, ırklar ve sosyal sınıflar arasındaki ayrımcılıktan kurtulmak amacıyla attıkları her adımda horlanan gençlere ve siyahlara güç verdi, hâlâ da veriyor.

 

Yüksel Alemdar

Ocak 14th, 2001

No comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir