Elvis Presley'in Vasiyeti

ELVIS PRESLEY VASİYETİ

ELVIS PRESLEY VASİYETİ

Elvis’in 22 Ağustos 1977 tarihinde açıklanan  vasiyeti

 “Ben Elvis A.Presley, bir Shelby County Tennessee sakini ve vatandaşı olarak tamamen güvenilir bir kafa ve hafıza ile aşağıdaki metni benim son isteğim ve vasiyetim olarak hazırlıyor, açıklıyor ve ilan ediyorum…” diye başlayan vasiyeti 3 Mart 1977 tarihinde hazırlanmıştı. Vasiyetin dördüncü bölümünde Elvis yasal mirasçılarını açıklıyordu; “ Tüm vergiler, borçlar, ve cenaze masrafları yasal temsilcim/emanetçim tarafından ödendikten sonra mirasım kızım Lisa Marie Presley reşit olup devredilene kadar, yasal temsilcimin denetim ve kontrolündedir.  Bu temsilci bu tarihe kadar 1) Kızım Lisa Marie Presley 2) Büyükannem Minnie mae Presley 3) Babam Vernon E. Presley 4) Öldüğüm zaman hayatta olan tüm akrabalarım’ın sağlık, eğitim, konforlu ve rahat bir hayat yaşamak için gerekli harcamaları yapmaya yetkilidir. Babam Vernon E. Presley öldüğünde dördüncü maddede belirtilen akrabalarıma ödeme yapılması durdurulacaktır.”

Vasiyetin diğer bölümlerinin çoğunluğu yasal zorunlulukların nasıl halledileceği ve ilk 3 mirasçının ölümü üzerine dördüncü bölümde belirtilen akrabalara nasıl dağıtılacağı ve yasal tamsilcinin bu dağıtımdaki görevlerini belirleyen uzun bölümlerden oluştuğu için buraya almıyorum.

Tüm telif hakları da bir madde ile düzenlenmiş buna göre; “ …hayatım boyunca yeraldığım tüm kişisel hizmetlerden doğan bütün haklar, film, konser ve tüm şahsi katılımlarımdan doğan haklar bundan böyle ölümümden sonraki gelirler olarak adlandırılacaktır.” Ve tabii mirasçısı Lisa Marie Presley’e ödenecektir.

 YASAL TEMSİLCİ

 Elvis’in yasal temsilcisinin kimliğini açıkladığı 11.bölüm ise ayrı bir ilginçtir. “ Vasiyetiminin uygulayıcısı ve ölümümden sonraki yasal temsilcim olarak babamı atıyorum.” Yani bir insan ölümünden sonraki yasal temsilcisi olarak oğlunu bir yakınını veya bir avukatı temsilci olarak atar ama oğulun babasını ataması son derece tuhaf bir durumdur. Yani babasının kendisinden sonra öleceğini Elvis nereden bilmektedir? Veya yakın bir zamanda öleceğini mi hissetmektedir? Bilinmez. Elvis babasının bu görevi yerine getiremez duruma geldiğinde görevin Memphis’te bulunan National Bank of Commerce’e devredilmesini vasiyet etmiştir.

Vasiyetin altında Elvis’in imzasına ilaveten 3 şahidin de imzası bulunmaktadır. Bu şahitler Elvis’in kız arkadaşı Ginger Alden, Charlie F. Hodge ve Ann Dewey Smith’tir. Tamamı 11 sayfadan oluşan vasiyet 3 Mart 1977 tarihinde Drayton Beecker Smith II Halk noterliği’nde memur B.J.Dunavant tarafından daktilo edilmiş ve bu vasiyetin geçerlilik tarihi 8.Ağustos 1979’ta sona ermek üzere tespit edilmiş ama Kral’ın 16.8.1977 üzerine 22. 8.1977’de Yargıç Joseph W. Evans tarafından açılarak yürürlüğe konmuş ve şahitler Charlie F. Hodge, Ginger Alden ve Ann Dewey Smith’e okunarak şahit olarak imzaladıkları Elvis Presley vasiyeti olduğu tasdik ettirilerek ilan edilmiştir.

Aslında Elvis’in vasiyeti son derece sadedir. Sahip oldukları tek kalemde ifade edilerek nasıl kullanılacağı ve dağıtılacağı açıklanmış ve maddelerin çoğunluğu aslında ölümünden sonraki yasal mirasçısının Elvis adına işleri yürütmesi için gerekli yetkilerin tamamının devredilerek yasal atama onaylarının verilmesi ile ilgilidir. Bunlar; cenaze masraflarının borçları ve vergilerin ödenmesi, gayrimenkullerin vergilerinin ödenmesi ve mirasçılara devri için yapılması gereken masrafların yine mirastan ödenmesi gibi teknik ayrıntıları içerdiğinden buraya almadım. Genel olarak tüm mirasın kızına bırakıldığını ve ona devredilene kadar mirasın kontrolünün babasında olduğunu anlatan bir vasiyettir. Onun dışında Elvis herhangi bir şahsi istekte bulunmamıştır. İşte böyle. Yeni bir yazıda buluşmak üzere sevgiler…

Menderes KARAKÜÇÜK

admin

Kasım 9th, 1999

No comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir